Skip to content Skip to footer

Jak leczyć owrzodzenie podudzi?

Owrzodzenie podudzia może być wywołane wieloma różnymi czynnikami. Bardzo często jest ono wynikiem zaniedbania. Ignorowane żylaki stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Mogą być one przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości. Otwarte rany na nogach leczenie zwykle trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. W niektórych przypadkach specjalista podejmuje natychmiastową decyzję o przeprowadzeniu zabiegu. Dotyczy to pacjentów z zaawansowanym schorzeniem.

Wybór metody leczenia

Owrzodzenia podudzi przyjmują różne formy. Istotne, aby zgłosić się do lekarza już na początkowym etapie, kiedy zmiany nie są jeszcze rozległe, ani mocno widoczne. Nie należy oczekiwać, że znikną one samoistnie! Otwarte rany na nogach leczenie nie jest proste, ani szybkie, ponieważ dolegliwości wykazują tendencję do nawracania.

Właśnie dlatego tak ważny jest wybór doświadczonego specjalisty, który trafnie dobierze właściwą metodę leczenia. Stosowanie opatrunków oraz opasek uciskowych przyniesie oczekiwane efekty wyłącznie wtedy, gdy zostanie wyeliminowana przyczyna choroby. Pierwszym krokiem jest więc bezbłędna diagnoza.

Leczenie miejscowe

Owrzodzenie podudzia można leczyć miejscowo. Absolutną podstawę stanowi tutaj prawidłowa pielęgnacja ran. Należy także stosować profesjonalne opatrunki. Nie powinny być one wymieniane, ani zbyt często, ani zbyt rzadko. Warto pamiętać, że owrzodzenia podudzi to nie tylko zmiany skórne i obrzęki. To również uciążliwy wysięk o nieprzyjemnym zapachu.

Oprócz tego stosuje się opaski uciskowe, które maja na celu przywrócenie pożądanej wydolności żył. Owrzodzenia podudzi można niwelować kompresjoterapią – bywa tak, że u niektórych pacjentów nie jest możliwe leczenie zabiegowe, więc jest to jedyny sposób, aby przywrócić komfort życia.

Leczenie zabiegowe

Otwarte rany na nogach leczenie zabiegowe przynosi najtrwalsze efekty. Lekarz może zrezygnować z leczenia miejscowego w sytuacji, gdy wysięki są bardzo obfite, a zmiany zajęły spory obszar nogi. W dzisiejszych czasach wykorzystywana jest nowoczesna aparatura, która zmniejsza inwazyjność zabiegu.

Zdarza się, że owrzodzenie podudzia wymaga wcześniejszego leczenia antybiotykoterapii. Dotyczy to pacjentów, u których doszło do rozprzestrzenienia się ogromnych ilości bakterii.