Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzuje się dobry dom starości?

Sporo osób poszukuje dobrego domu starości dla swoich bliskich członków rodziny, którym nie mogą zapewnić całodobowej opieki w ich miejscu zamieszkania. Na szczęście współcześnie powstają domy starości, w których pensjonariuszy traktuje się nie tylko z najwyższym szacunkiem, ale też dba się o ich kondycję emocjonalną, umysłową, nie wspominając już nawet o zdrowotnej.

Czym charakteryzuje się dobry dom opieki

Dobry dom opieki to z pewnością miejsce, w którym mieszkańcy mają swoją przestrzeń osobistą, ponieważ pokoje są najczęściej dwuosobowe, z dostępem do wygodnie urządzonej łazienki. W łazience zaś wyposażenie jest dobrane tak, aby nawet osoby poruszające się na wózkach, mogły samodzielnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Pokoje rzecz jasna są przyjemnie urządzone, wyposażone w podstawowe sprzęty, oraz dają pole do popisu dla osób, które chciałyby przyozdobić je po swojemu.

Kadra pracownicza

Poza tym, że dobre domy starości są po prostu przyjemne wizualnie, urządzone gustownie i ze smakiem, odznaczają się również tym, że zatrudniona jest tam naprawdę doskonała kadra. Są to zarówno lekarze (psychiatra, neurolog, geriatra), jak również psycholog czy terapeuta zajęciowy. Dzięki temu pensjonariusze mają nie tylko doskonałą opiekę zdrowotną, ale również są pod opieką terapeutyczną. Przykładowo, konieczność leczenia Alzheimera u konkretnego pensjonariusza łączy się nie tylko z podawaniem leków, ale również z zajęciami usprawniającymi funkcje poznawcze i sprawność manualną. Dzięki terapii zajęciowej oraz spotkaniom z psychologiem jest to możliwe. Taki sposób leczenia Alzheimera nie cofnie choroby, może jednak troszeczkę spowolnić jej postępowanie.

Towarzystwo innych osób

Jeżeli serce podpowiada, że dom opieki to nie najlepsze miejsce dla bliskiej osoby, warto posłuchać jeszcze rozumu. Nie da się ukryć, że to właśnie miejsca takie jak domy starości umożliwiają aktywizowanie osób starszych w relacjach społecznych. Nie brakuje tam bowiem towarzystwa osób, z którymi mogą oni zagrać w karty czy szachy, lub porozmawiać o interesujących tematach. Wszystko to ma zbawienny wpływ na ogólne samopoczucie emocjonalne człowieka. Kontakt z innymi ludźmi jest niezbędny do tego, by człowiek nie podupadał na zdrowiu psychicznym. Dlatego właśnie bardzo często starsze osoby, które mieszkają samotnie, są osowiałe i smutne, a nawet zapadają na depresję. Kontakt z rówieśnikami ma na nich doskonały wpływ. Warto pomyśleć również o tym aspekcie, kiedy rozważa się znalezienie domu pomocy dla swojego rodzica. W tym przypadku, zdecydowanie diabeł nie taki straszny jak go malują.