Skip to content Skip to footer

Alzheimer przyczyną otępienia

Starość nie zawsze bywa spokojnym i przyjemnym czasem odpoczynku, jakiego oczekiwalibyśmy po uczciwym przepracowaniu swojego życia. Zdrowie nie zawsze idzie w parze z naszymi planami. Bardzo często, upływający czas przynosi choroby, które stają się przyczyną otępienia uniemożliwiającego swobodne prowadzenie przyjemnego i spokojnego życia na emeryturze. Leczenie alzheimera wymaga specjalistycznej kontroli, dlatego dla wielu osób starszych cierpiących na to schorzenie, jedynym wyjściem są domy opieki.

Na czym polega ta choroba?


Alzheimer to choroba, która polega na zanikaniu tkanki mózgowej, co przyczynia się do wielu objawów uniemożliwiających normalne i prawidłowe funkcjonowanie, jak np. zanikanie pamięci, utrata koncentracji, a nawet duży stopień upośledzenia możliwości samodzielnego dokonywania czynności fizycznych. Choroba przyczynia się do powstawania toksycznych związków występujących w mózgu, które sukcesywnie niszczą komórki nerwowe, wywołując postępowanie niepełnosprawności zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Osoby chore na alzheimera powinny znajdować się pod stałą kontrolą, dlatego dla chorych, którzy nie mieszkają z rodziną, idealnym rozwiązaniem są domy opieki.

Jakie zmiany wywołuje alzheimer?


W wyniku ciągłego działania toksyn niszczących komórki nerwowe w mózgu, powstaje szereg zmian, które zaburzają samodzielność osób chorych. Pierwsze objawy mają przebieg umiarkowany. Zazwyczaj są to kłopoty z pamięcią, jej zanikami i nie kojarzeniem niektórych faktów. Z czasem jednak, sytuacja robi się coraz bardziej poważna. Występują niemalże całkowite zaburzenia pamięci, do tego stopnia, że chory nie pamięta, że powinien np. zjeść posiłek. Zaburzeniu ulegają również zdolności fizyczne. Bardzo często, chorzy nie są w stanie samodzielnie dokonać prostych czynności fizjologicznych. Rehabilitacja w domu opieki wydaje się w takim przypadku procesem najbardziej korzystnym dla pacjenta.

Można przeciwdziałać


Alzheimer jest chorobą nieuleczalną, ale można przeciwdziałać jej rozwojowi, skutecznie go opóźniać i niwelować skutki działania toksyn. Podstawowy sposób na leczenie alzheimera opiera się na przyjmowaniu odpowiednich leków. Są to tabletki lub plastry naklejane na skórę. Dzięki temu, można spowalniać działanie enzymów rozkładających neuroprzekaźniki mózgowe i zahamować rozwój choroby o jakieś trzy lata. Inne medykamenty mają za zadanie ochronę komórek nerwowych przed działaniem toksyn. Niezwykle istotna, szczególnie w późniejszej fazie choroby jest rehabilitacja w domu opieki. Chorzy w takich placówkach pozostają pod stałą opieką zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. Personel dba o dobre samopoczucie pensjonariuszy, kontroluje przyjmowanie leków i pomaga w codziennych czynnościach, które stwarzają chorym problem.

Więcej na ten temat dowiesz się na http://www.kasmin.pl/