Wziernik ginekologiczny zajmuje stałe miejsce w gabinecie ginekologicznym. Jak wygląda, jaka jest jego historia i jakie rodzaje wzierników wyróżniamy?
Wziernik dopochwowy – kilka słów wstępu
Wzierniki ginekologiczne używane są od wieków. Badania archeologów wskazują, że zostały wynalezione już w czasach starożytnych. Dzisiaj z wyglądu przypominają dziób kaczki i choć nadal mogą wzbudzać wśród kobiet pewne obawy, kiedyś kojarzone były wręcz z narzędziem tortur.
Wzierniki dopochwowe zyskały popularność wśród lekarzy dopiero w XIX w., ale w niektórych krajach wzbraniano się przed ich stosowaniem. Na przykład społeczeństwo angielskie było przekonane, że wprowadzanie metalowych łopatek do pochwy jest poniżające dla kobiet i że istnieje prawdopodobieństwo przebicia błony dziewiczej. Niektórzy przedstawiciele środowiska lekarskiego uważali zaś, że celowe odchylanie ścian pochwy wziernikiem dopochwowym może prowadzić do zwiększenia aktywności seksualnej wśród kobiet. Co ciekawe, prototypem wziernika używanego dzisiaj była… wygięta łyżeczka.
Rodzaje wzierników ginekologicznych
Wzierniki dopochwowe dzielimy na kilka typów. Obecnie odchodzi się od narzędzi wielokrotnego użytku, a prym w gabinetach poradni K wiodą Wzierniki ginekologiczne jednorazowe wykonane z przezroczystego plastiku dostępne w każdej aptece. Tuż po użyciu takie narzędzie wyrzucane jest przez lekarza do kosza.
Czasami doktor sięga po wziernik ginekologiczny dwułyżkowy. Składa się on z dwóch części, które wsuwa się do pochwy dwoma rękami i dopiero potem rozchyla jej ściany. Ten model używany jest zazwyczaj podczas nieskomplikowanych zabiegów na szyjce macicy.
Inny typem wzierników ginekologicznych są wzierniki rurowe. Jak sama nazwa wskazuje, instrumenty te mają podłużny, walcowaty kształt. Występują w różnych rozmiarach, aby dopasować się do budowy anatomicznej badanej pacjentki, a tym samym kształtu jej pochwy. Opływowość tych narzędzi zmniejsza inwazyjność badania i zwiększa jego bezpieczeństwo.
Dzisiaj największym uznaniem cieszą się wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Warto wspomnieć, że po wyjęciu z opakowania zachowują one neutralną temperaturę otoczenia. W przeciwieństwie do zimnych ramion wzierników metalowych nie powodują zatem żadnego dyskomfortu w trakcie badania.