Skip to content Skip to footer

Wyszukiwanie głosowe

Patrząc na obecny rozwój technologii na świecie, można bez wątpienia powiedzieć, że to co się teraz dzieje, jest wyjątkowe w skali historycznej. Nigdy nie byliśmy jeszcze świadkami tak gwałtownych zmian w dziedzinach informacji, przemysłu, medycyny itp. Jednocześnie, można zauważyć tendencję, że stajemy się w naszych technologiach coraz bardziej leniwi, czego dobrym odzwierciedleniem jest taki wynalazek, jak wyszukiwarka głosowa.

Co to jest i z czym to się je? – wyszukiwarka głosowa od podstaw

W skrócie, opisując zasadę działania wspomnianego narzędzia, można w najprostszych słowach przedstawić ją jako nowy rodzaj klawiatury komputerowej, która nie ma swojej materialnej reprezentacji. W momencie, kiedy mówimy jakąś frazę do mikrofonu zamontowanego w naszym komputerze, wszystko jest nagrywane i sczytywane przez oprogramowanie komputera lub komórki. Wyszukiwanie głosowe w takim rozumieniu, pozwala nam na umiejscowienie danej frazy w oknie wyszukiwania bez potrzeby angażowania naszych palców.

Czy każdy telefon jest wyposażony w wyszukiwanie głosowe?

Rozwijając dalej temat naszego artykułu, warto powiedzieć kilka słów na temat tego, gdzie właściwie wyszukiwanie głosowe możemy znaleźć. Jeżeli spojrzymy na telefony starszej generacji, mogą wystąpić problemy ze znalezieniem tej opcji. Z drugiej strony, jeżeli posiadamy coś nowszego, takie narzędzie powinno się raczej znajdować w podstawowym wyposażeniu telefonu.

Plusy i minusy oraz podsumowanie

Przeprowadzając analizę danych zawartą w sieci oraz opinie użytkowników w temacie, którym jest wyszukiwanie głosowe, można bez wątpienia dojść do wniosków, że w społeczeństwie występuje podział na zwolenników i przeciwników tego rodzaju narzędzia. Niewątpliwie, za plusami takiego rozwiązania stoją miedzy innymi wygoda, prędkość wpisywania oraz łatwość obsługi. Brak potrzeby angażowania dotyku w akcję wyszukiwania danych w internecie jest bardzo użyteczny. Z drugiej strony, problemy z poprawnym rozumieniem treści przez oprogramowanie, potrafi przysporzyć irytacji nawet najbardziej opanowanym użytkownikom, dlatego też sprawa nie jest aż tak kolorowa.

Reasumując, warto zastanowić się po prostu, czy takie rozwiązanie jest właśnie dla nas. Wszystko za zwyczaj sprowadza się do tego, że empirycznie musimy się przekonać o tym, czy coś jest odpowiednie dla nas i jeżeli tak, zostać przy danej opcji.