Skip to content Skip to footer

Wybieramy krzesła do jadalni

Posiadasz już wymarzoną kuchnię, być może znajduje się w niej także praktyczny blat lub wyspa, a może stół? Pozostaje tylko wybrać odpowiednie krzesła! Jak zabrać się do tego zadania? Poniżej prezentujemy garść inspiracji.

Krzesła drewniane do jadalni

W pierwszym kroku, zdefiniuj styl krzeseł, który powinien być spójny z aranżacją kuchni i jadalni. Do uniwersalnych modeli, pasujących niemalże do każdego rodzaju wystroju, należą krzesła drewniane. W określeniu konkretnego stylu pomogą Ci strony będące źródłem inspiracji wnętrzarskich, jak na przykład Pinterest. Zapisz obrazy prezentujące interesujący Cię rodzaj krzeseł.

Zmierz wysokość blatu lub stołu

Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki nigdy nie kupuj krzeseł „na oko”. Przed wizytą w sklepie z meblami dokładnie zmierz wysokość, na jakiej znajduje się blat stołu. Pamiętaj także, że pomiędzy blatem, a siedziskiem zachowany musi zostać stosowny odstęp, pozwalający na swobodne wsunięcie nóg siedzącego pod blat.

Krzesło do jadalni – „statement piece” czy zwykły element wyposażenia?

Funkcjonujące w języku angielskim określenie „statement piece” jest używane wobec tych elementów aranżacji, które mają być jej ważnym akcentem, skupiającym uwagę patrzącego. W tej roli można z powodzeniem wykorzystać krzesła do jadalni. W tym celu wybieraj oryginalne modele w stylu vintage, loftowym lub też modele pomalowane na żywe kolory. Pamiętaj jednak by nie przesadzić z ilością elementów o wyrazistym designie – osiągniesz wtedy efekt odwrotny od zamierzonego.

Sprawdź ile krzeseł będzie Ci potrzebnych

Poza pomiarami wysokości blatu ważne jest także ustalenie, jaka ilość krzeseł zmieści się przy stole lub blacie, który masz do dyspozycji. W razie naprawdę ograniczonych możliwości przestrzennych można rozważyć także zakup praktycznych stołków lub taboretów, które zajmą o wiele mniej miejsca niż klasyczne Krzesło do jadalni.

Krzesła drewniane do jadalni – zwróć uwagę na wysokość oparcia

Nic tak nie psuje całości aranżacji kuchni jak zbyt wysokie lub zbyt niskie oparcia krzeseł do jadalni. Te wysokie skutecznie „zagracą” pomieszczenie wizualnie, a te zbyt niskie mogą źle prezentować się przy stole. Pamiętaj aby wziąć to pod uwagę podczas wybierania krzeseł.