Skip to content Skip to footer

Uprawnienia dla elektryków

Bez elektryków… No właśnie, jaki byłby świat bez elektryków? Ciemny. Chyba tak najkrócej można podsumować to, co robią dla nas wszystkich elektrycy. Są oni odpowiedzialni za instalacje elektryczne oraz wszystko co jest z tym związane.

Uprawnienia dla elektryków

Zanim jednak zostanie się takim elektrykiem z krwi i kości trzeba przejść odpowiednie szkolenia, po których otrzyma się uprawnienia SEP. Bez takich uprawnień nie można siebie nazywać zawodowym elektrykiem. Jeżeli ktokolwiek będzie wykonywał taki zawód i na dodatek będzie pobierał za to pieniądze, to będzie to robił nielegalnie. Co więcej, taką osobę można zgłosić do sądu i oskarżyć o takie czyny. Są one odpowiednio karane. Dlaczego? Ponieważ zawód elektryka jest zawodem powiązanym z odpowiedzialnością za życie ludzkie. Niepoprawnie założona instalacja elektryczna może doprowadzić do spowodowania pożaru. Dalej można sobie już tylko wyobrazić co się będzie działo.

Nauka pod okiem fachowców

Uprawnienia sepowskie zdobywa się pod okiem odpowiednich fachowców, którzy również muszą mieć na to odpowiednie papiery. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej jako określa jakie osoby mogą posiadać sep uprawnienia. Niech nikt sobie nie myśli, że dosłownie pierwszy lepszy człowiek z ulicy ma szansę na zgarnięcie takich kwalifikacji, bo tak się nie da. Nie tylko trzeba wykazać się zdrowiem, ale również odpowiednią wiedzą, dzięki której komisja egzaminacyjna będzie wiedziała, że dana osoba nadaje się do zawodu elektryka w całej okazałości i sumienności.

Wiedza na najwyższym poziomie

Uprawnienia sepowskie można zdobyć w szkole średniej, gdzie tworzone są specjalne klasy o profilu elektrycznym. Jeżeli jednak czas na podjęcie nauki w szkole średniej jest już dawno za nami, to zawsze możemy pomyśleć o tym, aby zapisać się na odpowiednie szkolenie. Bardzo często SEP uprawnienia bez problemu można zdobyć dzięki powiatowym urzędom pracy, które bezpłatnie organizują takie szkolenia. Warunek jest tylko jeden – uprawnienia dla elektryków z ich ramienia mogą zdobywać osoby bezrobotne, zarejestrowane w ich urzędzie. Trzeba przyznać, że zawód elektryka to całkiem interesujący zawód, który wymaga od nas solidności i dokładności. Jeżeli ktoś się jednak przyłoży, to ma szansę na zdobycie dobrych zarobków w przyszłości.