Z pewnością ten, kto odkryje bogate zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych (gk) będzie chciał z nich skorzystać w czasie remontu. Nie dość, że ograniczą brud i hałas w domu, to także pomogą zaoszczędzić czas. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płyt gk o różnych wymiarach. Od zwykłych, po impregnowane, przeciwogniowe oraz akustyczne.
Zwykła płyta gk
Najbardziej popularne i najtańsze są płyty gk zwykłe, zaczynają się od 6,5 mm grubości. Są giętkie, dlatego z łatwością można je wykorzystać do zabudowy łukowej. Są przeznaczone do zabudowy wymagającej małych, giętkich elementów z płyty. Dostępne są także zwykłe płyty gk o grubości 9,5 mm, do wykańczania powierzchni ścian, jako tzw. suche tynki. Wiele osób obecnie rezygnuje z kładzenia gładzi, by wyrównać ściany. W nowych domach rezygnują z tynków, i decydują się na same płyty gk. Producenci dokładnie opisują, jak zabezpieczyć łączenia płyt. Dostępne są różne wymiary płyty gk, by łączeń było jak najmniej.
Impregnowana płyta gk
Kolejną bardzo popularną płytą gk są płyty impregnowane, które dzięki właściwościom przeciwwilgociowym mogą być użyte w pomieszczeniach o wilgotności większej, niż 70%. Są to tzw. zielone płyty gk, kupowane i zakładane w łazienkach oraz w kuchni. Można z nich wykonywać na stelażu półki, wgłębienia i bezpośrednio na nie zakładać płytki ceramiczne.
Akustyczna płyta gk
Hałas potrafi uprzykrzyć życie, hałaśliwy sąsiad lub narzekający to nic dobrego. Dlatego też warto, szczególnie w blokach wielorodzinnych, zastosować płytę akustyczną, wykonać sufity podwieszane. Sąsiad będzie zadowolony z ciszy, a w zastosowanym wnętrzu poprawi się także akustyka. Płyty akustyczne są o grubości 12,5 mm, a zatem grubsze niż te zwykłe, to właśnie jest ich sekret. Dostępne są różne Wymiary płyty gk, by dopasować je do potrzebnej przestrzeni.
Ognioodporne płyty gk
Szczególną płytą, którą z pewnością warto dla bezpieczeństwa założyć to płyta gk o właściwościach ognioodpornych. W razie wybuchu pożaru wydłuża ona czas rozprzestrzenienia się ognia w domu. Płyta gk wykazuje podwyższoną odporność na działanie wysokich temperatur. To oznacza także wysoką izolacyjność ogniową. Płyty te są znacznie grubsze od tych zwykłych, mają grubość 15 mm. Wiele osób woli zainwestować w domu właśnie w takie płyty, by czuć się bezpiecznie.
Warto przed zakupem zapoznać się z parametrami i dostępnymi wymiarami płyt gk. Wszystko zależy także, jaki element domu chcemy zabudować, co chcemy uzyskać. Z pewnością płyty gk pozwalają na dopasowanie aranżacji wnętrz do potrzeb domowników.