Skip to content Skip to footer

Profesjonalne audyty energetyczne – czy warto?

Głównym celem każdej firmy jest oczywiście generowanie jak największych zysków. Aby zrealizować ten cel można nie tylko zwiększać przychody, ale również ograniczać koszty. W Polsce rachunki za energię elektryczną cały czas idą w górę, dlatego też warto jak najszybciej postawić na profesjonalne audyty energetyczne.

Optymalizacja wydatków od a do z

Starannie przeprowadzony Audyty energetyczne to najprostszy i najszybszy sposób, aby zoptymalizować wydatki. Audyt najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak dokładna analiza danej organizacji pod kątem zapotrzebowania na energię. Dzięki zebranym danym można zredukować niektóre parametry tak, aby efektywność poszczególnych procesów zachodzących w firmie stały na identycznym poziomie.

Kto wykonuje audyt energetyczny?

Wykonanie profesjonalnego audytu energetycznego nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto zadanie to zlecić odpowiednim specjalistom, którzy mogą pochwalić się stosownymi certyfikatami. Każdy audyt powinien być zakończony raportem, dzięki któremu będzie można zoptymalizować politykę energetyczną w swojej firmie. W wielu sytuacjach przydać może się również specjalny certyfikat energetyczny, który informuje o jakości danego budynku pod względem zużycia energii elektrycznej. Pamiętać należy o tym, że świadectwa energetyczne Katowice są obowiązkowe dla każdego budynku oddawanego do użytku.

Dlaczego warto?

Największą zaletą audytu energetycznego jest oczywiście to, że dzięki niemu można znacząco ograniczyć zużycie energii, co oczywiście przekłada się na spore oszczędności. Profesjonalny audyt powinien zawierać także propozycje, które warto wdrożyć w celu poprawienia efektywności poszczególnych urządzeń i samych obiektów. Dzięki audytowi można uniknąć również kar finansowych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że więksi przedsiębiorcy mają obowiązek co 4 lata wykonywać audyt energetyczny. Kary finansowe mogą wynosić nawet 5% dochodu całej firmy. Nie można zapominać również i o tym, że audyt i świadectwa energetyczne Katowice znacząco ułatwiają uzyskanie dofinansowania ze środków UE. Aby móc ubiegać się o wsparcie finansowe na przykład w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko” niezbędne jest wykonanie profesjonalnego audytu.

Ochrona środowiska

Dla wielu firm sporą zaletą przeprowadzania audytu energetycznego jest również to, że dzięki niemu można przyczynić się do poprawienia stanu środowiska. Zmniejszenie poboru prądu elektrycznego jest dużą ulgą nie tylko dla naszych finansów, ale również dla środowiska. Firmy, które działają ekologicznie, mogą znacząco poprawić swój wizerunek.