Skip to content Skip to footer

Optyka dla początkującego myśliwego

Optyka łowiecka dla osoby początkującej powinna być przede wszystkim używana. Optyka myśliwska używana to dobry pomysł nie tylko dlatego, że osoba zaczynająca przygodę nie zna swoich preferencji – to szansa na skorzystanie z dobrego jakościowo sprzętu w lepszej cenie, żeby można było porównać kilka sztuk, zanim podejmie się decyzję co do zakupu droższego, nowego sprzętu myśliwskiego.

Parametry dobory optyki

Optyka łowiecka powinna być dobierana ze względu na odpowiednie parametry i cel w jakim będzie używana. Wart udać się na portal z używaną optyką myśliwską, aby tam zasięgnąć porady przed jakimkolwiek podjęciem decyzji o kupnie sprzętu. Taki portal z używaną optyką myśliwską to skarbnica wiedzy, której potrzebuje każdy początkujący myśliwy.

Bez względu jednak na to, czy jest to optyka myśliwska używana, czy też nowa, musi spełniać odpowiednie kryteria.
Pierwszą rzeczą jest producent – jego wybór jest istotny o tyle, że od tego właśnie zależy jakość wybranego sprzętu.
Jeżeli luneta ma być wykorzystana w kiepskich warunkach oświetleniowych to ważna będzie transmisja światła.
Innym przykładowym parametrem jest źrenica wyjściowa, która oznacza wiązkę światła przedostającą się do oka obserwatora. Powinna być taka sama lub większa niż źrenica właściciela lunety.
Kolejnym przykładem jest regulacja okularu – jaki zakres będzie potrzebny i w jakim celu.
Posiadanie dalmierza.
Czy musi spełniać normy wojskowe.
Rodzaj zewnętrznej osłony lornetki.
Dodatki do lornetki – na przykład podświetlany kompas, który będzie świetną pomocą podczas wypraw na polowania po zmierzchu.

Ciekawostką jest istnienie na rynku lornetek i lunet wodoszczelnych, które to są świetne podczas brodzenia w strumieniach i bagnach podczas całkowitego pochłonięcia przez proces polowania. Taki sprzęt jest niewrażliwy nie tylko na wilgoć, ale również na wszelki pył i mikroorganizmy. W niewłaściwie zabezpieczonej lornetce mogłoby dojść do parowania szkła od wewnątrz – żeby tego uniknąć elementy sprzętu wypełniane są azotem.

Lornetki specjalistyczne
Na rynku istnieją lornetki stworzone w specjalistycznych celach i na polowania bardzo konkretnego rodzaju. Są to lornetki termowizyjne odnajdujące cel po rozpoznaniu jego temperatury porównując ją do temperatury otoczenia oraz na przykład lornetki celownicze ułatwiające schwytanie celu.