Skip to content Skip to footer

Jakie rodzaje bezpieczników rzeczywiście zapewniają bezpieczeństwo?

We wszystkich budynkach – zarówno tych domowych, jak i oddanych do użytku publicznego – wykorzystuje się specyfikę działania bezpieczników. Różne są jednak rodzaje bezpieczników, dlatego warto by było zatrzymać się przy nich na dłużej i objaśnić sobie, który z nich najlepiej sprawdzi się w konkretnej sytuacji i wyznaczonym miejscu.

Instalacja elektryczna musi być właściwie wykonana

Nawet najlepszy bezpiecznik automatyczny nie pozwoli uniknąć pewnych drastycznych w skutkach wydarzeń, jeżeli sama instalacja elektryczna zostanie niepoprawnie wykonana. Spartaczona robota prędzej czy później da o sobie znać. Codziennie przeciążana stanie się źródłem licznych zagrożeń – może dojść nawet do jej zapalenia, a próby ratowania sytuacji, czyli zalewanie jej wodą, zazwyczaj jedynie wzmagają tlenie się styków.

Kluczem do zadbania o bezpieczeństwo budynku jest więc odpowiednie wykonanie każdej instalacji elektrycznej. Tak ważnego zadania, doprowadzającego do różnych konsekwencji, nie należy powierzać niezaufanemu, początkującemu „specjaliście”. Dobry fachowiec zdoła poradzić sobie z każdym problemem. To właśnie on wybierze najlepsze dla pomieszczenia rodzaje bezpieczników, a także poprawnie je zamontuje i wytłumaczy domownikom, jak w razie problemów należałoby je wymienić.

Bezpieczniki wykorzystywane w domowych pomieszczeniach

Jednym z najlepszych rozwiązań dla domów są topikowe bezpieczniki elektryczne. To zautomatyzowane elementy przewodów elektrycznych. Wyłączają się samoistnie w momencie, gdy dojdzie do przekroczenia wyznaczonej mocy płynącego przez nie prądu. Wskutek nagrzania ich elementów topikowy bezpiecznik automatyczny zaczyna się topić i, jak sama jego nazwa wskazuje, automatycznie przestaje działać. Nie ma takiej możliwości, aby doszło do jego zapalenia.

Topikowe bezpieczniki na pewno są jednymi z najpraktyczniejszych elementów dla domowych pomieszczeń, jednakże należy pamiętać o tym, że jeśli już dojdzie do ich przepalenia i stopienia, trzeba odkryć przyczynę problemu. Oczywiście przeciętny człowiek nie będzie w stanie jej wyznaczyć, dlatego w takiej sytuacji musi raz jeszcze zgłosić się do fachowca, którzy przyjrzy się dokładnie całej instalacji elektrycznej i oceni poprawność jej wykonania. Podobnie należy postępować w przypadku zastosowania każdego innego rodzaju bezpieczników.