Skip to content Skip to footer

Jaki strój do nurkowania wybrać?

W wyposażeniu nurka nie może zabraknąć maski, płetw oraz fajki. Oczywiście bardzo istotny jest strój do nurkowania, który musi być odpowiednio dopasowany. Jak wybrać najlepszym skafander? Na co zwrócić uwagę?

Skafandry do nurkowania mokre i suche

Najogólniej rzecz ujmując, stroje do nurkowania można podzielić na dwa rodzaje, mokre i suche. Wybór należy dopasować do rodzaju nurkowania, temperatury wody czy stopnia zaawansowania. Skafandry mokre wykonane są z pianki neoprenowej o różnej grubości. W ciepłych wodach z pewnością najlepszym rozwiązaniem będą cienkie skafandry. Jeśli woda jest zimna, to lepiej jest postawić na piankę nieco grubszą.

Jest także duży wybór strojów do nurkowania suchych, które nie przepuszczają wody. Wykonane są one z nieprzemakalnego materiału, który ma zastosowane specjalne kryzy przy nadgarstkach i szyi. Jest także zamek gazoszczelny, który nie przepuszcza wody. Najczęściej takie kombinezony mają zbudowane buty. Skafandry suche wykonane są z neoprenu lub trylaminatu.

W jakich okolicznościach przyda się suchy strój do nurkowania?

Doświadczeni nurkowie najczęściej wybierają suche skafandry, gdyż wówczas można nurkować dłużej i w każdych warunkach. Najczęściej taki strój wybierany jest w zimniejszych wodach, nad jeziorem lub podczas nurkowania w kamieniołomach.

Należy pamiętać, że im głębiej się nurkuje, tym temperatura wody spada. Dlatego też zawsze trzeba pomyśleć o cieplejszym skafandrze lub dodatkowym ocieplaczu, który zapewni odpowiedni komfort termiczny nawet w zimnej wodzie.

Jak wybrać skafander do nurkowania?

Z racji tego, że sklepach dostępnych jest wiele rodzajów strojów do nurkowania to ciężko się zdecydować, który z nich będzie najlepszy. Dla osób początkujących, które będą nurkować sporadycznie, polecany jest klasyczny kombinezon piankowy mokry o średniej lub niskiej grubości. Bardzo ważne jest to, aby dobrać strój do umiejętności oraz temperatury wody.

Najważniejsza podczas nurkowania jest wygoda, z tego względu należy dobrze dobrać rozmiar skafandra. Z pewnością dla doświadczonych nurków najlepszym wyborem będzie skafander suchy z ocieplaczem. W takim stroju można z powodzeniem nurkować w jaskiniach czy w bardzo zimnych wodach.

Stroje do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl.