Wybór odpowiedniego kierunku studiów oraz uczelni to jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmuje człowiek wkraczając w dorosłe życie. Od niej bowiem zależy nie tylko przyszłe wykształcenie, ale również i zatrudnienie. Ukończenie bardziej prestiżowej uczelni daje większe możliwości późniejszego rozwoju i kariery, warto więc podejść do tego rozważnie.
Gdzie warto studiować?
Wybór miasta, w którym chce się rozpocząć studia, powinien być uzależniony przede wszystkim od obranego kierunku studiów. Uczelnie w Warszawie, Poznaniu czy Łodzi mogą proponować identyczne programy nauczania na wybranym kierunku, jednakże ważny jest również poziom uczelni oraz miejsce w ogólnopolskim rankingu. Daje to wyobrażenie o tym, czy należy spodziewać się wysokiego poziomu trudności studiów, ale przy tym dobrego startu w życie zawodowe czy wręcz przeciwnie.
Ważne są również opinie studentów na temat danej uczelni. Wypowiadają się oni korzystając z własnych doświadczeń, a więc nie są to jedynie suche fakty, czy rankingi. Często podpowiadają też, czy kierunek jest ciekawy lub warty podjęcia studiów. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeśli nie jest się do końca pewnym, czy wstępnie zaplanowany wybór jest dobry. Warto więc skorzystać ze strony, która zbiera zarówno dane statystyczne, jak i opinie studentów.
Studia a praca
Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru uczelni jest również statystyka zatrudnienia studentów, którzy ukończyli wybrany kierunek na poszczególnych uniwersytetach. Warto wiedzieć bowiem, jaka jest konkurencja na rynku pracy, ale również jakie są szanse na rozwój kariery w wymarzonym zawodzie. Daje to dobry ogląd na perspektywę przyszłościową danego kierunku po ukończeniu np. uczelni w Warszawie czy Krakowie.
Oprócz rankingów zbierających dane na temat poziomu zatrudnienia, dobrze jest się również przyjrzeć programowi wybranej uczelni. Nie tylko poszczególnym przedmiotom, ponieważ te na większości uczelni są prowadzone podobnie. Tym, co istotne jest przede wszystkim liczba godzin poświęcanych w sylabusie na zajęcia laboratoryjne oraz to, czy uczelnia wymaga odbycia praktyk zawodowych. Przy czym uczelnie w Warszawie mogą mieć zupełnie inny rozkład zajęć niż te w Trójmieście.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione w serwisie www.uczelnie.pl