Skip to content Skip to footer

Jak przechowywać olej napędowy i paliwo?

Przechowywanie oraz transport oleju napędowego czy paliwa musi odbywać się tylko w przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Są to zdecydowanie materiały niebezpieczne i magazynowanie ich w sposób nieodpowiedni, może skutkować przedostawaniem się tych substancji do gruntu lub na inne powierzchnie, a to może stanowić szczególne zagrożenie.

Pojemniki do przechowywania oleju napędowego i paliwa

To, w czym należy przechowywać tego typu substancje, jest uregulowane specjalnymi przepisami. Obecnie każdy, kto magazynuje olej napędowy lub paliwo nawet na własny użytek, musi robić to w pojemniku specjalnie przeznaczonym do tego celu. Specjalnym pojemnikiem takiego przeznaczenia jest zbiornik dwupłaszczowy. Jest on dostępny w kilku pojemnościach, które dobiera się według własnych preferencji. Zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy to po prostu zbiornik dwuścienny, który zrobiony jest z dwóch warstw stali lub tworzywa sztucznego z bardzo małą przerwą między nimi. Zbiornik wewnętrzny – czyli właściwy – ma bezpośredni kontakt z substancją, a płaszcz zewnętrzny musi pomieścić co najmniej 110% założonej objętości oleju czy paliwa znajdującego się w zbiorniku właściwym.

Zbiornik dwupłaszczowy – cechy charakterystyczne

Wszystkie tego typu pojemniki muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią bezpieczne magazynowanie oraz transport. Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo lub olej napędowy najczęściej wykonany jest z wysokogatunkowego polietylenu, który musi przede wszystkim być odporny na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, różnice temperatur i promieniowanie słoneczne. Równie ważna jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wytrzymałość. Zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy to zazwyczaj inwestycja na lata, dlatego jakość ma tutaj kluczowe znaczenie.

Niezbędne akcesoria

Każdy zbiornik dwupłaszczowy na paliwo wyposażony jest w niezbędne akcesoria. Są to przede wszystkim rurociągi i zawory, a także wszelkiego rodzaju osprzęt jak pompa, wąż, pistolet itp. Oprócz obligatoryjnych akcesoriów zbiornik dwupłaszczowy na paliwo może posiadać elementy dodatkowe: filtry absorbujące wodę, liczniki cyfrowe czy uchwyty. Zakup tego rodzaju zbiornika dobrze przemyśleć pod względem pojemności oraz dodatkowego wyposażenia.