Skip to content Skip to footer

Jak można wejść w posiadanie nieruchomości inwestycyjnej?

Inwestowanie na rynku nieruchomości jest opłacalnym i przez to popularnym działaniem. Podstawą jest umiejętność wyszukiwania nieruchomości oraz ocena rentowności inwestycji. Osoby lub firmy funkcjonujące w roli inwestorów mogą w różny sposób stać się posiadaczami interesujących ich nieruchomości.

Przejęcie nieruchomości

Jednym z bardziej opłacalnych kroków możliwych dla inwestora jest nabycie nieruchomości inwestycyjnej, która już jest użytkowana. Transakcja między dotychczasowym i nowym inwestorem pozwala mieć pewność, że lokal lub inna nieruchomość przynosi określone zyski, ma taką, a nie inną wartość i będzie można od razu pracować nad zwrotem wkładu własnego.

Często w ten sposób przechodzą z ręki do ręki lokale użytkowe, czy też budynki, w których mieści się większa ilość lokali – wszystkie mogą już mieć użytkowników, czyli najemców. Inwestor wie, w co wkłada swoje pieniądze i może ocenić opłacalność przedsięwzięcia na przestrzeni miesięcy czy nawet lat.

Ta metoda uważana jest za łatwiejszą i bezpieczniejszą, jednak z pewnych przyczyn może być dość trudna do wdrożenia. Chęć zbycia dobrze prosperującej nieruchomości komercyjnej przez poprzedniego inwestora może wydawać się np. podejrzana, a czasami faktycznie jest to krok ratujący czyjeś finanse. Wskazana jest oczywiście ostrożność.

Samodzielny zakup i uczynienie nieruchomości inwestycyjną

Nieruchomością inwestycyjną może stać się dowolny budynek, obiekt, działka, wystarczy je kupić i tzw. skomercjalizować. Czynność uznawana jest za bardziej ryzykowną niż przejęcie komercyjnej nieruchomości od innego inwestora, ale jest równie często praktykowana i może umożliwić wysokie zyski.

Inwestowanie w „nową” nieruchomość podobne jest do rozkręcania firmy, popularyzacji marki. Powinna je poprzedzić analiza rynku i rentowności nieruchomości. Początki mogą być trudne, dlatego tak ważny jest wybór lokalu, działki czy np. budynku. Bardziej opłacalne są te Nieruchomości inwestycyjne, które cechuje duża atrakcyjność na rynku. Mogą być np. położone blisko dobrej drogi dojazdowej, z daleka od konkurencyjnych przedsięwzięć itd.