Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto stosować szwy wchłanialne?

Coraz częściej lekarze decydują się na zastosowanie nici chirurgicznych, które się rozpuszczają. Wynika to z ich wielu zalet użytkowych. Warto przyjrzeć się im bliżej, by wiedzieć, dlaczego szwy wchłaniane to dobra decyzja i dlaczego warto ich używać?

Bez bolesnego ściągania

Przede wszystkim szwy wchłanialne nie wymagają ich ściągania. Oznacza to, że lekarz może je założyć, ale nie jest on potrzebny do ich usunięcia. W wielu wypadkach kontrola po zabiegu może więc ograniczyć się po prostu do sprawdzenia, czy rana się dobrze goi. Jeśli będzie ona czysta, bez śladów ropy czy jakichkolwiek innych niepożądanych oznak zakażenia, to ingerencja lekarza nie jest potrzebna. To bardzo wartościowa informacja, bo często umówienie się na dodatkową wizytę może być problematyczne. Szwy rozpuszczalne jednak całkowicie rozwiążą ten kłopot. Trzeba też pamiętać, że usuwanie szwów nie należy do przyjemnych. Wiele osób mówi nawet, że jest ono bardziej bolesne, niż ich zakładanie. Dlatego nici chirurgiczne rozpuszczalne umożliwiają uniknięcie zbędnego bólu.

Wygodniejsze

Każdy, kto kiedykolwiek miał założone szwy chirurgiczne, wie, że mogą one w charakterystyczny sposób wywoływać ucisk. Jest to związane z tym, że nie są one elastyczne i nie dostosowują się do ruchów ciała. Inaczej jest ze szwami wchłanialnymi. Im są one dłużej założone, tym robią się delikatniejsze i mniej ograniczają ruchy. W przeciwieństwie do tradycyjnych nici Szwy wchłanialne z czasem zmniejszają znaczenie swojej funkcji unieruchamiającej brzegi rany. Dzięki temu pacjent może stopniowo odczuwać zmniejszający się ich nacisk i niedogodności związane z poruszaniem się z nimi. Oznacza to, że szwy rozpuszczalne umożliwiają stopniowy powrót do formy. Tym samym są też po prostu wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. To szwy, które po prostu warto wybierać, by ułatwić pacjentowi powrót do formy. Pamiętajmy, że szwy wchłaniane stosowane są najczęściej we wnętrzu jamy ustnej. Jest to miejsce, które jest bardzo narażone na niewygodę związaną z ruchem oraz na ewentualne zakażenia. Wymaga ono specjalnej troski i dbałości o jego dobrostan. Dlatego właśnie nici chirurgiczne rozpuszczalne mogą doskonale sprawdzić się w najbardziej problematycznych rejonach ciała.