Skip to content Skip to footer

Co decyduje o bezpieczeństwie jeżdżenia z przyczepą?

Wiele czynników decyduje o tym, na ile jest się bezpiecznym na drodze jadąc razem z przyczepą. Między innymi ważna jest uwaga skupiona na jeździe, nie bez znaczenia jest także typ przyczepy, jak również jakość i ilość świateł do przyczep.

Dobre oświetlenie przyczepy

Każda przyczepa powinna być oświetlona tak, aby już z daleka mogli ją zauważyć wszyscy uczestnicy ruchu. Z racji tego, że przyczepa znacząco, czasem nawet dwukrotnie wydłuża auto, nie tak prosto jest je wyminąć. Ważne jest więc, aby kierowcy mieli na to wyminięcie jak najwięcej czasu. Jeśli nie zauważą przyczepy, bez wątpienia istnieje duże ryzyko, że w nią uderzą.

Jeśli chodzi o to, jak wiele świateł do przyczep jest potrzebnych, odpowiedź nie jest prosta. Trzeba to bowiem uzależnić od tego, jak szeroką ma się przyczepę. Jasne jest, że jeśli przyczepa jest szeroka, potrzebuje nieco więcej świateł do przyczep od przyczepy o niewielkiej szerokości. Trzeba użyć większej liczby lamp, żeby cała ta przyczepa była widoczna z daleka.

Barwa przyczepy

Mało kto pamięta o tym, że również barwa, konkretnie jasność przyczepy, ma wpływ na poziom bezpieczeństwa. Jaśniejsze kolory są bowiem zawsze lepiej widoczne. Co ciekawe, nie tylko w dzień lepiej je widać, ale również w nocy o wiele łatwiej je zauważyć.

Jeśli przyczepa jest jasna i ma zamontowane światła do przyczep można czuć się względnie bezpiecznie. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku ciemnych przyczep. Zwykle bardzo trudno je zauważyć. Czasem nawet światła do przyczep mogą okazać się niewystarczające. Wydaje się więc, że jeśli tylko jest taka możliwość, lepiej wybierać nieco jaśniejsze przyczepy, najlepiej oczywiście białe, choć inne jasne kolory również będą dobre.

Wizyta na zakupach

Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności oświetlenia przyczepy. Nie do końca mają oni jednak świadomość tego jakie światła do przyczep muszą kupić oraz gdzie wybrać się na zakupy.

Jeśli chodzi o typy świateł, to przede wszystkim potrzebne są rzecz jasna odblaski oraz światła pozycyjne. Jeśli jeździ się z nieco większych rozmiarów przyczepą, trzeba też zaopatrzyć się w obrysy. Warto w tym miejscu zauważyć, że często istnieje taka możliwość, aby kupić te wszystkie światła w jednej paczce.

Jeśli chodzi o to, gdzie poszukiwać świateł do przyczep, to nie jest to wcale kwestia problematyczna. Okazuje się bowiem, że zakupów dokonać można w zasadzie w pierwszym lepszym sklepie motoryzacyjnym.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Unitrailer