Skip to content Skip to footer

Czy warto zatrudniać nastoletnią opiekunkę?

Nastolatki czasem, by dorobić sobie parę groszy, szukają dodatkowej pracy i tak o to trochę z przypadku muszą nauczyć się, jak zostać nianią. Jest to zawód, do którego nie trzeba pobierać specjalnych nauk.

Jak zostać nianią z prawdziwego zdarzenia?

Wystarczy tylko kochać dzieci i uważnie ich słuchać. Reszta z czasem sama przyjdzie. By być idealną nianią- należy mieć mnóstwo świeżych pomysłów, tak by zasypywać nimi dziecko. Jeśli będą trafione, dziecko na bank nie będą się nudzić. Dobra niania to taka, która nie groźbami i krzykiem umie przekonać do swoich racji malucha, a raczej nieustępliwością i sprytem. Niania powinna wiedzieć, co sprawia dziecku największą przyjemność, by w razie kryzysu zastosować tę drobną formę przekupstwa. Opiekunka z prawdziwego zdarzenia powinna organizować dziecku czas w sposób łatwy i przyjemny. Może na przykład upiec jego ulubione ciasto lub pójść z nim na plac zabaw, za którym przecież przepada większość dzieci.

Skąd nastolatki biorą wiedzę, jak zostać nianią?

Prawdę mówiąc, z życia, bo wychowały swoje młodsze rodzeństwo. Mama kazała im się nim opiekować, a one miały praktyczną szkołę życia. Nauczyły się przy tej okazji robić zupki, przewijać bobasa lub karmić go butelką. Mając taką podstawę opieka nad kilkuletnim całkiem sporym maluchem, nie stanowi już dla nich najmniejszego problemu. Przedszkolak umie już na przykład załatwić wszystkie potrzeby fizjologiczne, nie trzeba mu także masować brzuszka z powodu kolki ani nosić go na rękach. Jedyne, o czym należy pamiętać to, aby zjadł kolacje, umył ząbki przed snem i ubrał się w ulubioną pidżamę. No i oczywiście nie wolno zapominać o bajkach przed snem lub czytaniu ulubionej książki. Gdy dziecko będzie najedzone, przebrane i znudzone telewizorem szybciej zaśnie.

A czy nastoletnie nianie sprawiają jakieś problemy?

Najczęstszym problemem, jakie mogą sprawić to na przykład nielegalna impreza, gdy rodzice dziecka są poza domem. Nastoletnie nianie mają też tendencję do oglądania telewizji i pozostawienie dziecka bez opieki. Poza tym nastolatki zapraszają po kryjomu swoich chłopaków, a maluchowi w tym czasie puszczają na przykład bajki. Same w tym czasie dobrze się bawią, wyżerając wspólnie z sympatią wszelkie zapasy z lodówki pracodawców. Ostatnią kategorię kłopotliwych opiekunek stanowią nianię złodziejki. Gdy tylko przyłapie się je na gorącym uczynku, powinno się je natychmiast zwolnić. W końcu, jaki przykład dają dziecku. Poza tym brak uczciwości to cecha, która je definitywnie dyskwalifikuje jako opiekunki.