Mimo wielu akcji promocyjnych kobiety nadal rzadko udają się na badania, które mają przyczynić się do długiego, zdrowego życia. Według statystyk, w Polsce co roku nadal sporo kobiet umiera na raka piersi. Najlepszym sposobem na szybką diagnozę jest wykonywane regularnie USG piersi.
Jak wygląda badanie?
Lekarz za pomocą odpowiedniego aparatu bada pierś szukając niepokojących zmian. Specjalny żel nakładany na skórę ułatwia przesuwanie się głowicy pod różnymi kątami. Badanie może być nieprzyjemne, ponieważ żel jest nieco chłodny, a lekarz w zależności od badanego obszaru piersi może naciskać na nią raz mocniej raz słabiej. Diagnostyka odbywa się osobno dla każdej z piersi, sonda przekazuje obraz na ekran monitora, dlatego wszystko jest widoczne dla osoby badającej i pacjenta. Po zakończonym badaniu specjalista przekazuje informacje na temat stanu zdrowia.
Jakie są wskazania do badania?
Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania piersi. Może wykonać to samodzielnie podczas samobadania lub udać się do specjalistycznego gabinetu, gdzie zostanie wykonane badanie. Na badanie USG najczęściej decydują się kobiety, które wyczują coś niepokojącego. Wszystkie objawy, które nie są naturalne dla kobiety powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem. Należą do nich guzki, wydzielina wydobywająca się z piersi lub ich nienaturalny wygląd.Często badanie wykonywane jest jako uzupełnienie diagnostyki. Dzięki niemu można poznać charakter zmiany, która pojawiła się w piersi i dobrać odpowiednie leczenie. Aktualnie badania wykonywane są u kobiet w ciąży lub tych posiadających małe piersi. Niezastąpione jest także u pań, które obciążone są ryzykiem raka piersi albo u tych kobiet, które kiedyś miały wykonaną punkcję.
Gdzie wykonać badanie?
W każdym mieście znajdują się gabinety lekarskie, gdzie wykonywane są badania USG. Wystarczy zapytać w swojej przychodni rejonowej lub poszukać w Internecie odpowiednią frazę, np. USG piersi Kraków. Osoby pochodzące ze Śląska powinny zainteresować się frazą USG piersi Katowice lub USG piersi Częstochowa.Kiedy gabinet zostanie wybrany, należy odpowiednio przygotować się do badania, ponieważ zada kilka ważnych pytań dotyczących zdrowia. Będą dotyczyć wieku, daty ostatniej miesiączki, ciąży, przebytych chorób piersi oraz przyjmowanych leków. Po wywiadzie lekarz może przystąpić do badania.