Skip to content Skip to footer

Alkomaty profesjonalne dostępne także dla użytkowników prywatnych

Alkomat najczęściej kojarzy się z obowiązkową kontrolą trzeźwości, jaką służby policyjne przeprowadzają wyrywkowo na polskich drogach. Kierowca, który nie jest pewien czy może już prowadzić samochód, może również sprawdzić swój stan trzeźwości w najbliższym komisariacie. Może również nabyć profesjonalny alkomat, dzięki któremu zawsze będzie mógł sprawdzić, czy ostatnio wypite piwo na pewno nie będzie stanowić przeszkody w prowadzeniu samochodu.

Jak wyglądają alkomaty profesjonalne


Najczęściej profesjonalne alkomaty policyjne to alkomaty bez ustnika o charakterystycznym podłużnym kształcie, które pokazują poziom alkoholu w wydychanym powietrzu poprzez zapalenie diody o odpowiednim kolorze. Dioda zielona wskazuje trzeźwość badanego, pokazując poziom dopuszczalny alkoholu, dioda żółta i dioda czerwona pokazują odpowiednio wyższe poziomy, przekraczające dopuszczalne normy. Niektóre alkomaty posiadają również dodatkową funkcjonalność, pozwalającą na oszacowanie stopnia zmęczenia kierowcy (funkcja „Stop sen”). Alkomat z atestem bez ustnika jest niezwykle ekonomiczny w użyciu, pozwalając na przeprowadzenie nawet kilku tysięcy badań przy użyciu jednego zestawu baterii. Wybrane modele alkomatów mogą posiadać specjalne funkcje, które pozwalają na sprawdzenie, czy pojemniki nie zawierają alkoholu. Z tej funkcjonalności można korzystać w zakładach pracy, gdzie często zachodzi potrzeba sprawdzenia poziomu trzeźwości pracownika, który nie chce przeprowadzenia badania przy wykorzystaniu alkomatu.

Nowoczesne alkomaty do samochodu


Oprócz alkomatów o klasycznym kształcie część użytkowników sięga po alkomaty profesjonalne z ustnikami, które są połączone z prostokątnymi wskaźnikami z wyświetlaczem. Taki alkomat z atestem może być montowany w samochodzie i zasilany z gniazdka samochodowego, a jego stosowanie wskazuje na poziom trzeźwości kierującego pojazdem. W odróżnieniu od innych alkomatów, ten rodzaj alkomatu wskazuje poziom alkoholu wyrażony w promilach. Alkomat z ustnikiem w praktyce składa się z trzech modułów. Pierwszy z nich to faktycznie alkomat wyposażony w ustnik, a zatem część fizycznie sprawdzająca trzeźwość kierującego. Takie alkomaty mogą posiadać specjalne blokady, które po stwierdzeniu przekroczenia poziomu trzeźwości przez kierowcę blokują mu możliwość uruchomienia samochodu. Dodatkowo taki alkomat może posiadać również sygnalizację dźwiękową oraz świetlną, która wyświetla na szybie samochodu informację, czy kierujący pojazdem nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego.

Profesjonalne alkomaty policyjne dostene na stronie https://alko-maty.pl/alkomaty-dowodowe-(policyjne).html są coraz częściej wyposażane w dodatkowe rozwiązania i funkcjonalności, dzięki którym korzystający z nich uzyskują kompleksową wiedzę na temat swojej trzeźwości czy poziomu zmęczenia.