Skip to content Skip to footer

Technologia RFID – z czego się składa?

Urządzenia korzystające z technologii RFID składają się z wielu komponentów, które – w zależności od potrzeb użytkownika – mogą spełniać określone założenia techniczne. Dzięki temu, urządzenia te należą do grona najlepszych i najbardziej funkcjonalnych.

Kod RFID – co to jest?

W technologii RFID nie do końca ma się do czynienia z kodem, lecz raczej ze znacznikiem. Najczęściej jest to znacznik (czyli tak zwany tag) działający w sposób pasywny. Oznacza to, że odbiera on sygnał radiowy nadawany z zewnątrz, a następnie – za pomocą układu logicznego – reaguje w określony sposób na przekazane zapytanie.

Oczywiście czytnik ten jest tak zaprojektowany, by zapewnić użytkownikowi maksimum wygody. Zawartość przypisana do czytnika może być np. na bieżąco aktualizowana, dzięki czemu system ten wyróżnia się maksymalną elastycznością.

Nadajnik i czytnik w jednym

Jeśli Technologia rfid ma spełniać postawione przed nią zadanie, to musi być ona obsługiwana przez kompatybilny z systemem czytnik. Można nawet powiedzieć, że jest to serce całego systemu. Czytnik ten obsługuje szereg funkcji, dzięki którym możliwe jest nie tylko odczytywanie danych, ale też… zarządzanie nimi.

Jak to się odbywa w praktyce? Otóż wspomniany czytnik może zostać zaprojektowany w ten sposób, by odczytywał on dane wyłącznie z określonych tagów, które wcześniej zostały przypisane do jego systemu. Co więcej, może on również edytować dane zapisane za pomocą kodu RFID.

Elementy dodatkowe systemu

W skład systemu RFID wchodzą również różnorakie elementy pomocnicze, które – w razie potrzeby – mają wspierać jego działanie. Jednym z takich elementów jest dołączone do systemu oprogramowanie, które zarządza pracą czytnika i pozwala na wprowadzanie w instalacji odpowiednich zmian.

Podsumowując, technologia RFID to jedna z najnowszych, a zarazem najbardziej sprawdzonych i funkcjonalnych metod zdalnego odczytywania danych za pomocą sygnału radiowego. Nic dziwnego, że zaczyna ona wypierać technologię kodów kreskowych, które dziś stają się coraz to mniej efektywne.