Skip to content Skip to footer

Polimery modyfikowane w klejach – właściwości i zastosowanie

Właściwy dobór kleju jest kluczowy, aby trwale związać ze sobą materiały. Czym wyróżniają się kleje zawierające w składzie modyfikowane polimery? Przyglądamy się im bliżej!

Co warto wiedzieć o polimerach modyfikowanych?

Polimery to rodzaj substancji chemicznych charakteryzujących się budową składającą się z jednostek określanych jako mery oraz bardzo dużą masą cząsteczkową. Występują one naturalnie, ale także mogą być syntetyczne – powstają w wyniku polimeryzacji.

Do grupy polimerów zaliczane są polimery modyfikowane. Produkowane są one w nieco inny sposób, ponieważ powstają na skutek reakcji chemicznych zachodzących z wytworzonymi już polimerami. W efekcie można nadać im nowe właściwości.

Modyfikowane polimery mają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są w różnych branżach. Także są one używane do wytwarzana klejów stosowanych głównie do klejenia tworzyw sztucznych, papieru, mas plastycznych.

Modyfikowane polimery w klejach – rodzaje

Jako że polimery modyfikowane to szeroka gama różnych substancji, w sprzedaży można znaleźć także różne typy klejów na ich bazie.

Wśród najczęściej spotykanych typów klejów znajdują się dwa:

– Kleje PVA – zawierające polialkohol winylowy, czyli w skrócie PVA. Używane głównie jako klej dla dzieci, do klejenia papieru, kartonu, a także do wytwarzania mas typu slime.
– Kleje SMP z polimerów modyfikowanych silanem – są to kleje przemysłowe wyróżniające się wysokim poziomem elastyczności oraz bardzo dobrą przyczepnością do różnych powierzchni, dlatego nie wymagają stosowania podkładu. Są używane głównie do tworzyw sztucznych.

Jakie właściwości mają kleje z polimerami modyfikowanymi?

Kleje zawierające polimery modyfikowane mogą zaoferować swoim użytkownikom wysoką skuteczność klejenia, a także prostą aplikację bez powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Na szczególną uwagę zasługują właściwości klejów modyfikowanych silanami, czyli SMP, które są związkami krzemu. Tego typu preparaty są odporne na szereg czynników zewnętrznych – niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV, wilgoć, opady, słoną wodę. Są także odporne na osiadanie i starzenie, co wydłuża ich trwałość. Szybko się utwardzają i mogą być lakierowane.

Kleje SMP używane są między innymi w branżach konstrukcyjnej, motoryzacyjnej, stoczniowej, elektrotechnicznej, wentylacyjnej czy obróbki tworzyw sztucznych.

Polimery modyfikowane dostępne są w ofercieElektronika.mcc.pl.