Skip to content Skip to footer

Weekend marzeń

Dzisiejszy świat nie jest miejscem łatwym do życia. Ciągły stres, zabieganie i praca tworzą u wielu ludzi syndrom chronicznego zmęczenia, który może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne prowadząc często nawet do poważnych, przewlekłych chorób. Metodą na oderwanie się od wspomnianych problemów jest weekendowy wyjazd w ciekawe miejsce w celu odpoczynku i odstresowania.

Weekend nad morzem

Ciekawym pomysłem na kreatywne spędzenie weekendu jest wyjazd nad morze. Polskie wybrzeże oferuje wiele ciekawych miejsc gdzie można odpocząć i nabrać sił przed kolejnym tygodniem obowiązków zawodowych. Spędzenie weekendu nad morzem może przysłużyć się zarówno rekreacji jak i poprawie zdrowia, bowiem powietrze morskie zawiera dużą ilość jodu – substancji tak potrzebnej w naszym organizmie.

Weekend nad morzem może więc być spędzony aktywnie na percepcyjnym poznawaniu przyrody czy historii okolicy, jak i nieco łagodniej na korzystaniu z rozrywek jakie oferuje nadmorska okolica. Ważne by umieć rodzaj nadmorskiego wypoczynku dobrać do swojej osoby i umiejętnie rozplanować kroki wycieczki.

Typy wypadów nad morze

Rodzaje krótkich wyjazdów nad morze podzielić można na trzy typy: wypady przyrodnicze, krajobrazowo-historyczne i mieszane. Trasy typowo przyrodnicze lokalizować należy w pobliżu cennych obszarów chronionych np. Wolińskiego Parku Narodowego lub Słowińskiego Parku Narodowego. Opcja ta sprawdzi się dla miłośników pięknych, nadmorskich dzikich ostępów np. wydm lub jezior. Druga opcja, czyli wyjazdy krajobrazowo-historyczne to wyjazdy głównie w obszary zurbanizowane naznaczone w znacznym stopniu przez działalność historyczną uzupełnioną nadmorskimi walorami estetyki obszarów. W takie atrakcje bogate jest szczególnie pobrzeże gdańskie, które obfituje w takie miejsca jak bunkry na półwyspie helskim, Kępę Oksywską czy wojskową składnicę na Westerplatte w Gdańsku.

Ostatni typ stanowią wyjazdy mieszane czyli mix przedstawionych wyżej funkcji. Najlepiej do tego celu nadają się tereny środkowego wybrzeża (np. Kołobrzeg) gdzie da się odnaleźć zarówno funkcję stricte rekreacyjne związane z ośrodkami wypoczynkowymi, spa czy bazą noclegową, ale też funkcję historyczną czy typowo krajobrazową. Funkcję historyczną stanowi m.in. miasto Kołobrzeg wraz z obiektami przypominającymi o dramatycznych walkach w okresie II Wojny Światowej.