Skip to content Skip to footer

Testy na niepłodność: Kiedy i jak je przeprowadzić?

Problem niepłodności dotyka coraz większą liczbę par na całym świecie. Często jest to kwestia, która wywołuje wiele niepokoju i frustracji. Testy na niepłodność mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu i zaplanowaniu skutecznego leczenia. Ale kiedy jest odpowiedni czas na przeprowadzenie takich testów i jak one wyglądają? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Kiedy przeprowadzić testy na niepłodność?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niepłodność to brak ciąży po 12 miesiącach regularnych prób, bez stosowania jakiejkolwiek formy antykoncepcji. Jeżeli przez ten czas nie dochodzi do zapłodnienia, warto rozważyć wykonanie testów na niepłodność.

W niektórych przypadkach, testy na niepłodność mogą być przeprowadzone wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza kobiet powyżej 35 roku życia, które próbują zajść w ciążę przez sześć miesięcy, a także osób, które mają regularne cykle miesiączkowe, ale nie dochodzi do zapłodnienia.

Rodzaje testów na niepłodność

Testy na niepłodność mogą obejmować zarówno badania kobiet, jak i mężczyzn.

W przypadku kobiet, jednym z podstawowych badań jest badanie ginekologiczne, które pozwala ocenić stan narządów płciowych. Dodatkowo, może być przeprowadzone badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić stan jajników i macicy. Często przeprowadzane jest również badanie poziomu hormonów.

Dla mężczyzn podstawowym badaniem jest analiza nasienia, która pozwala ocenić liczbę, ruchliwość oraz kształt plemników.

Jak przygotować się do testów na niepłodność?

Przygotowanie do testów na niepłodność zależy od rodzaju badania. W przypadku badań hormonów, zalecane jest wykonanie badania na czczo. Przed badaniem ultrasonograficznym, zalecane jest wypicie dużej ilości wody, aby pęcherz moczowy był pełny. Przed analizą nasienia, zalecane jest kilkudniowa abstynencja seksualna.

Co dalej po testach na niepłodność?

Po wykonaniu testów, wyniki powinny być omówione z lekarzem. W zależności od wyników, lekarz może zaproponować dalsze badania lub rozpocząć leczenie. Warto pamiętać, że diagnoza niepłodności nie jest wyrokiem. Dostępne są różne metody leczenia, które mogą pomóc parom w spełnieniu marzeń o dziecku.

Testy na niepłodność to ważny krok na drodze do rozwiązania problemu. Pamiętaj, że nie jesteś sam – wiele par boryka się z tym problemem i szuka pomocy. Nie bój się zwrócić o pomoc do specjalisty.

Poczytaj również o testy na niepłodność właśnie tutaj.