Skip to content Skip to footer

Zamknąć lato w słoiku

Buraki maja wiele właściwości leczniczych. Dzięki nim mamy większą odporność, wolniej się starzejemy, a nawet możemy zapobiegać nowotworom. Sok z buraka chroni nas przed katarem oraz obniża ciśnienie krwi. Dzięki tym właściwościom burak ma wielu zwolenników, którzy chcą zatrzymać jego smak i właściwości w przetworach z buraków. Jakie robimy przetwory z buraków?

Po co nam przetwory?

Zima nie rozpieszcza nas pod względem ilości dostępnych warzyw i owoców. Wykorzystanie letnich zbiorów, by zachować je na zimowe dni w słoikach, to jak zaklinanie lata. Zimą odkręcony słoik z przetworami to wspaniały dodatek do obiadu oraz wspomnienie pięknych słonecznych dni. Jednym z ulubionych warzyw, z których robimy przetwory są buraki.

Przetwory z buraków idealnie nadają się do zimowych obiadów. Wzbogacają smak drugiego dania, do którego surówka z buraków idealnie pasuje. Przetwory z buraków to nie tylko surówki. Bardzo chętnie robimy soki z buraków na zimę czy koncentraty, z których zimą będziemy robić zupę.

Sok z buraków ma bardzo dużo właściwości. Zimą uchroni nas przed przeziębieniem oraz rozprawi się z katarek, który może nas dopaść.

Kilka słów o surówkach z buraków

Buraki w przetworach bardzo chętnie łączymy z papryką, chrzanem, czy cebulką. Musimy jednak pamiętać, że przetwory z buraków z cebulką są bardziej narażone na zepsucie się. Tak przygotowane buraczki w zalewie octowej świetnie sprawdzą się do dań obiadowych, ale również jako przystawka na rodzinnym przyjęciu, gdzie wzbogaca smak mięs oraz wędlin.

Kolejnym przepisem na przetwory z buraków jest surówka bez octu. Buraczki w zalewie z oleju rzepakowego dobrze doprawione zielem angielskim, pieprzem oraz liściem laurowym to kolejne udane połączenie, które na pewno sprawdzi się w połączeniu z klasycznym drugim daniem.

Grunt to dobra pasteryzacja

Już nasze babcie wiedziały, że dobrze zabezpieczony słoik musi być dokładnie umyty, wysuszony i porządnie zakręcony. Umycie i wysuszenie wszystkich rowków na szyjce słoika oraz przykrywce to podstawa sukcesu. Każde niedociągnięcie będzie skutkowało zmniejszeniem trwałości weków.

Najskuteczniejsze pasteryzowanie słoików to gotowanie ich około 20 minut od momentu, gdy woda w garnku zacznie wrzeć. Następnie ustawiamy słoik do góry dnem. Przykrywamy kocem i pozwalamy im powoli ostygnąć. Tak przygotowane słoiki wytrzymają nawet kilka lat. Oczywiście pod warunkiem, że przetwory z buraków tak długo uda się ukryć w piwnicy przed domownikami.