Skip to content Skip to footer

Jak się przygotować do skoku ze spadochronem?

O skoku ze spadochronem marzy wielu z nas. Jeżeli lubimy wyzwania i adrenalinę to na pewno będziemy zadowoleni z takiej atrakcji. Dodatkowo będzie to przeżycie, które zapamiętamy na długie lata. Natomiast, aby skoczyć ze spadochronem trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Zatem, od czego zacząć?

Przygotowania do skoku ze spadochronem

Przede wszystkim nie należy się nastawiać, że pierwszy skok wykonany samodzielnie. Jeżeli nie mamy żadnego doświadczenia ani kursu AFF to pierwsze skoki jakie wykonamy będą w tandemie. Skoki tandemowe przede wszystkim nie wymagają specjalistycznego szkolenia. Wystarczy, że odbędziemy krótkie szkolenie oraz podpiszemy oświadczenie. W trakcie szkolenia instruktor wyjaśni jaką pozycje obrać podczas lądowania oraz jak będzie wyglądał sam skok. Skoki w tandemie powodują, że niczym nie musimy się martwić, ponieważ wszystkim zajmie się instruktor. Należy ubrać się wygodnie, na co bez trudu założymy specjalny kombinezon. Buty powinny być wiązane, aby nie spadły podczas skoku. Dostaniemy także ochronne okulary oraz kask. Jeżeli mamy długie włosy to należy je związać w kucyk lub warkocz. Skoki tandemowe odbywają się z doświadczonymi instruktorami, więc są bardzo bezpieczne.

Jak wygląda skok ze spadochronem?

Skoki tandemowe ze spadochronem odbywają jedynie z samolotu. Wznosi się on na wysokość 4000 metrów. Każdy skoczek skacze przez otwarte drzwi samolotu zgodnie z wcześniej ustaloną kolejnością. Na polecenie instruktora, do którego jesteśmy przypięci karabińczykami pochyla się głowę, kładąc na jego ramieniu. W czasie lotu należy ustabilizować pozycję, wyginając ciało w charakterystyczny łuk. Na wysokości około 2000 metrów instruktor pociąga za linki, które otwierają spadochron. Następnie swobodnie szybujemy w powietrzu przez kilka minut. W tym czasie możemy podziwiać okolicę z góry i cieszyć się niezwykłym widokiem. Samo lądowanie należy już do instruktora. Na jego poleceni musimy jedynie podnieść nogi nieco do góry, by nie zahaczyć o ziemię. Po bezpiecznym lądowaniu instruktor odpina karabińczyki i odchodzi się ze strefy lądowań. Istnieje możliwość nagrania takiego skoku (po uprzednim uzgodnieniu), dzięki czemu będziemy mieć pamiątkę na długie lata.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.