Skip to content Skip to footer

Wymiana grzejników – zamrażanie rur

Wymiana starych kaloryferów w budynku wielorodzinnym jest dość kłopotliwą sprawą. Administracja często nie pozwala na opróżnienie układu centralnego z wody w okresie grzewczym bądź żąda za to wysokich opłat. Jest to około 300-400 zł za przyjazd firmy, która opróżni, a potem napełni instalację oraz odpowietrzy grzejniki w całym budynku.

Zamrażanie rur podczas wymiany grzejników

Rozwiązaniem problemu jest zamrażanie rur, które możliwe jest nawet w sezonie grzewczym bez konieczności spuszczania wody z układu centralnego. Jest to proces wykonywany przez cały rok, bez zbędnych kosztów, szybki i niezwykle skuteczny. Na zamrażanie rur można się zdecydować w wielu przypadkach, na przykład gdy należy wymienić grzejnik czy naprawić centralne ogrzewanie.

Proces polega na stworzeniu wewnątrz rury lodowego czopa, który działa jak korek i zatrzymuje przepływ wody nawet pod dużym ciśnieniem. Jest to spowodowane zwiększeniem objętości cieczy podczas zamrażania, a to z kolei powoduje dociskanie wtyczki z lodu do ścian rury. Dzięki temu można wymienić grzejnik bez obaw o zalanie mieszkania.

Jakie warunki muszą być spełnione przy zamrażaniu rur?

Zamrożenie rury jest niemożliwe, gdy woda w niej ciągle przepływa, wobec czego podstawowym warunkiem jest konieczność występowania sprawnego zaworu odcinającego. Nieszczelny może sprawiać, że ciecz w układzie będzie ciepła, a to uniemożliwia wykonanie procesu. W takiej sytuacji lub w przypadku braku zaworu konieczny jest dostęp do zaworów znajdujących się w piwnicy, odcinających dany pion.

Czasami zamrożenie rury jest niemożliwe, jeśli na zasilaniu i powrocie jest ona zbyt krótka i nie posiada prostego odcinka. Kolejnym warunkiem jest odpowiednio duża ilość miejsca, aby zamontować głowice mrożące. W przeciwnym razie konieczne będzie kucie w ścianie.

Tańsza alternatywa dla kosztownego opróżniania układu centralnego

Zamrażanie rur podczas wymiany grzejników jest procesem, dzięki któremu zaoszczędzi się czas i pieniądze. Umożliwia on wymianę kaloryferów nawet zimą bez konieczności ponoszenia sporych kosztów związanych z opróżnianiem układu centralnego z wody.

Nie trzeba prosić także o zgodę spółdzielni, administracji czy wspólnoty mieszkaniowej, która bardzo często nie godzi się na spuszczenie cieczy w okresie grzewczym. W przypadku chęci wymiany starych grzejników żeliwnych w mieszkaniu, wystarczy wcześniej uzyskać pozwolenie na wykonanie od zarządcy budynku.