Skip to content Skip to footer

Domy z prefabrykatów – jak powstają i czy to dobry wybór?

Budowa nowego domu to nie takie łatwe przedsięwzięcie, o czym wie wiele osób. Już sam wybór tego, w jaki sposób budynek będzie stawiany, jest dość trudny. Na rynku najpopularniejszą metodą jest budowanie tradycyjnych domów z różnych materiałów budowlanych, jest jednak alternatywa, czyli domy prefabrykowane. W tym momencie są one na czasie i mają sporo zalet.

Domy z prefabrykatów – produkcja i montaż

Ten rodzaj domów powstaje inaczej niż tradycyjne budynki. Cały proces wytwarzania odbywa się, bowiem w fabryce, na hali produkcyjnej. Każdy element domu, czyli wszystkie ściany, strop oraz więźby dachowe są produkowane w jednym miejscu, w odpowiednich to tego warunkach oraz z naturalnych surowców. Najczęściej wykorzystuje się tu drewno, co sprawia, że Domy prefabrykowane są ekologiczne i zapewniają zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku.

Gotowe moduły domów z prefabrykatów są przewożone w miejsce budowli, gdzie wcześniej został położony fundament. Kolejno dane elementy są ze sobą łączone, według wcześniej ustalonego projektu. Domy z prefabrykatów są łatwe w montażu, a same prace instalacyjne trwają dość krótko i mogą być wykonywane nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pozytywne strony domów prefabrykowanych

Wiele osób waha się, czy domy prefabrykowane to dobry wybór. Trzeba jasno powiedzieć, że mają one więcej zalet, niż wad i są dobrą alternatywą do tradycyjnego budownictwa. Warto przede wszystkim spojrzeć na to, że są to domy energooszczędne, więc same koszty eksploatacyjne są niższe. Plusem niewątpliwie jest czas budowy takiego domu. Nawet, jeśli jeszcze nie mamy prawomocnego pozwolenia na budowę, to elementy domu mogą być już produkowane. Taka możliwość znacznie skraca czas całego przedsięwzięcia.

Dodatkowymi atutami domów prefabrykowanych jest stawianie ich na trudnych obszarach, gdzie tradycyjnego domu murowanego nie zbudujemy, gdyż jest za ciężki. Domy z prefabrykatów mają lekki szkielet i mogą być budowane nawet na terenach podmokłych oraz o trudnym ukształtowaniu np. na zboczach. To daje większe możliwości planowania miejsca budowy takiego budynku.

Bez wątpienia technologia budowy domów o lekkim szkielecie jest w tym momencie metodą, dzięki której najszybciej można zbudować nowy dom.