Skip to content Skip to footer

Jak przygotować niemowlaka do plażowania?

Pierwsze wakacje nad morzem z dzieckiem na pewno nie powinny być zbyt długie. Na rodzinny urlop warto więc przeznaczyć ten jeden tydzień lub co najwyżej półtora tygodnia. A jak przygotować do niego maluszka? Otóż na pewno trzeba go przygotować nie tylko do samego wyjazdu, ale przede wszystkim do plażowania, które dla niemowlaków bywa wręcz groźne.

Silna ochrona przeciwsłoneczna to podstawa

Nigdy nie wolno o niej zapominać – nawet w dniach niepogody, kiedy to słońce cały czas chowa się za chmurami i teoretycznie w ogóle nie oddziałuje na skórę. To, że go nie widać, nie znaczy wcale, że ono nie działa.

Jedynym dobrym zabezpieczeniem dla dziecięcej skóry będzie kosmetyk z SPF o wartości wynoszącej 50. Słabszych preparatów przeciwsłonecznych nie ma co nawet kupować. Dziecięca skóra w ogóle nie powinna być opalana – ważne jest również to, by na bieżąco ponawiać na niej aplikację produktu.

Ubiór na cebulkę = rozwiązanie idealne

Termoregulacja może nie przebiegać jeszcze całkowicie dobrze u niemowlaków. Z tego względu na wakacjach nad morzem z dzieckiem trzeba uważać na to, by temu dziecku nie było ani za gorąco, ani za zimno. Jego skóra może niestety szybko się przegrzewać, ale równie szybo wychładzać.

Mimo wszystko nieco bardziej niebezpieczne dla dzieci jest mocne przegrzanie, bo też do niego dochodzi częściej – jest ono bardziej prawdopodobne. Najlepiej więc unikać plażowania i ogólnie przesiadywania na zewnątrz w okolicach godziny dwunastej, czyli mniej więcej od 10 do 15.

Zachęta do wspólnych kąpieli

Wakacje nad morzem z dzieckiem nie mogłyby się obejść bez nadmorskich kąpieli. Pediatrzy są na ogół zdania, że dzieci już w wieku sześciu miesięcy mogą zaznać takiej kąpieli i popluskać się w Bałtyku – oczywiście tam, gdzie jest bardzo płytko.

Akurat do takich kąpieli nie trzeba niemowlaka w ogóle przygotowywać i nie trzeba zabezpieczać jego skóry żadnymi specjalnymi kremami, bo kontakt ze słoną morską wodą zadziała na tę skórę wręcz zbawiennie. Niektórzy twierdzą, że może on pomóc w zwalczeniu objawów atopowego zapalenia skóry.