Skip to content Skip to footer

Przewóz osób niepełnosprawnych

Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej to ludzie schorowani, starsi albo często niepełnosprawni. Jeżeli przebywają w takiej placówce tylko od rana do godzin popołudniowych, to muszą być do niej przywożeni. Jak wygląda przewóz osób cierpiących na różne schorzenia? Co mówią na ten temat przepisy? Sprawdźmy.

Odpowiednie wymogi

Pojazdy przeznaczone do przewozu osób niepełnosprawnych muszą być bezpieczne. Co więcej, powinny zapewnić pasażerom stuprocentowy komfort. Wymyślono nawet pewne standardy związane z nowoczesnymi, praktycznymi rozwiązaniami technicznymi w tej kwestii. Chodzi dokładnie o to, aby wszelkie wyposażenie takich aut posiadało odpowiednie atesty.

Jakie są więc normy, które określają, jak należy dostosować auto do tego typu usług? Pierwszą z nich jest norma PN-ISO 7176-19. Trudno zapamiętać tę nazwę, ale warto chociaż wiedzieć, że związana jest ona z wymaganiami w zakresie projektowym oraz eksploatacyjnym dla odpowiednio mocowanych wózków inwalidzkich. Kolejne zasady opisują m.in.: budowę pochylni czy prowadnic podłogowych.

Przygotowanie samochodu

Wszystkie busy albo auta dostawcze mogą nadawać się do przewozu osób niepełnoprawnych, pod warunkiem, że będą przebudowane. Muszą być dość szerokie i wysokie. Ludzie nie mogą czuć się jak ryby zamknięte w puszce. Człowiek siedzący na wózku powinien mieć sporą przestrzeń.

Co więcej, klapy tego typu pojazdów należy tak zamontować, aby zawsze otwierały się do góry. Dzięki temu łatwo da się wprowadzić wózek inwalidzki. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będą tutaj boczne drzwi przesuwne. Warto także wyposażyć samochód w uchwyty i specjalne pasy bezpieczeństwa, a jego podłogę wyłożyć materiałem o właściwościach antypoślizgowych.

Rampy do łatwego załadunku

Kiedy zastosuje się powyższe zalecenia, to Przewóz osób będzie ułatwiony. A co zrobić, aby osoba, która nie chodzi, bez problemu dostała się do środka pojazdu? Trzeba oczywiście wyposażyć auto w specjalistyczne rampy. Są to wykonane z aluminium konstrukcje.

Za pomocą owych ramp (rozsuwanych oraz składanych w sposób teleskopowy) można także sprawić, że człowiek na wózku szybko pokona schody, a nawet większe przeszkody architektoniczne.