Skip to content Skip to footer

Pisanie CV – istotne elementy

Poszukiwanie pracy jest procesem niezwykle czasochłonnym i wymagającym. Często trzeba czekać tygodniami, a nawet miesiącami, aby otrzymać odpowiedź od pracodawcy, do którego się zgłosiło. Należy też się liczyć z tym, że możemy nie otrzymać jej wcale. Warto rozeznać, jakie czynniki zwiększają nasze szanse na dostanie się do wymarzonej pracy.

Czynniki wpływające na postrzeganie kandydata w procesie rekrutacji

Zanim podejmiemy się szukania pracy, trzeba wpierw pomyśleć, jakie mamy możliwości i czy stanowisko, na które planujemy aplikować, jest kompatybilne z naszymi umiejętnościami oraz charakterem.

Z pewnością osoby, które nie są wystarczająco pewne i śmiałe, nie będą w uprzywilejowanej sytuacji podczas rekrutacji na stanowisko obsługi klienta, czy np. na handlowca. Bardzo istotne jest też to, co wpiszemy w swoje CV – tak, aby było ono jak najbardziej zbieżne z oczekiwaniami osoby poszukującej pracy oraz z oczekiwaniami pracodawcy.

Jak napisać CV?

Pisząc CV należy unikać wypisywania doświadczenia, które nie jest kompatybilne z ofertą. Jeżeli zgłaszamy się do działu HR, to raczej praca fizyczna z przeszłości nie będzie zbytnio interesować pracodawcy. Z drugiej strony wiele zależy jednak od tego, kogo mielibyśmy rekrutować – jeżeli byliby to pracownicy fizyczni właśnie, to może okazać się naszym atutem.

Dużą rolę będą odgrywać też nasze umiejętności. Dlatego warto być aktywnym w trakcie swojego życia studenckiego, a także pracowniczego. Różnego rodzaju kursy i szkolenia są respektowane przez pracodawców. Jednak szczególnie cenna jest znajomość języka obcego. Dzisiaj już język angielski może okazać się niewystarczający. Jednakże rynek się rozrasta i popularne stają się języki takie jak niemiecki, francuski, włoski, hiszpański. Również niderlandzki oraz języki skandynawskie są popularne. Jeśli wiemy, jak napisać CV, to pamiętamy o konieczności wpisania tam także języków.

Elementy podstawowe CV

Gdy nie wiemy jak CV ma być napisane, to warto zwrócić się do osoby, która jest bardziej obeznana. Podczas targów pracy, na których znane firmy prezentują swoje oferty, wiele osób korzysta z możliwości sprawdzenia CV. Czasem trzeba postać w kolejce dosyć długo, ale można otrzymać wartościowe rady.

Będziemy wiedzieć nie tylko jak CV napisać, ale też czy nasze zdjęcie jest właściwe, a także możemy zweryfikować swoje szanse podczas symulacji rozmowy. Ważne jest też, żeby CV nie było przesadnie długie, gdyż może to tylko zaszkodzić i okaże się, że rekruter nie podejmie się czytania takiego dokumentu.