Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o węglikach spiekanych?

W fabrykach przemysłowych wykorzystuje się dzisiaj często narzędzia skrawające. Są one niezbędne, aby móc ukształtować twarde materiały, takie jak chociażby różne metale. Ostrza i inne części takich narzędzi muszą być tworzone z bardzo mocnych materiałów, aby możliwe było na przykład cięcie żeliwa, uchodzącego za jeden z najtwardszych materiałów. Części te zwykle wykonuje się z tak zwanych węglików spiekanych.

Węgliki spiekane – co to takiego?

Mianem węglika spiekanego określa się materiał, który jest połączeniem tytanu oraz wolframu. Oba te materiały są znane ze swojej olbrzymiej twardości jak i wytrzymałości. Warto jednak zauważyć, ze przeważnie w składzie węglika znajdują się również zupełnie inne substancje. Przede wszystkim jest to chrom. Dosyć często również do węglików spiekanych dodawany jest cyrkom.

Od tego, w jakiej proporcji doda się różne składniki, zależy jakie właściwości będą miały węgliki spiekane. Ma to również wpływ na to, jak dużo będzie w stanie zapłacić za nie skup węglika.

Zużycie narzędzi

Jak już wspomniano, trudno o materiały bardziej wytrzymałe niż węgliki spiekane. Niemniej jednak, także węgliki z czasem ulegają w końcu zniszczeniu. Po prostu, zaczynają się one w pewnym momencie zużywać. W takiej sytuacji miejscem ich przeznaczenia jest złom węglika spiekanego.

Warto zauważyć, że węgliki spiekane są materiałami bardzo przyjaznymi dla środowiska. Rzecz w tym, że węgliki można nawet kilkukrotnie poddawać recyklingowi. Dlatego też, narzędzia z tego materiału stale pojawiają się na złomie węglika spiekanego.

Jak waży się węgliki spiekane?

Czy to w skupie węglika czy też na złomie węglika spiekanego, sprzedaje i kupuje się go na kilogramy. Teoretycznie można by się rozdrabniać na gramy lub przynajmniej dekagramy, w praktyce jednak nie ma to większego sensu. Skup węglika zwykle nie ma bowiem klientów zainteresowanych tak niewielką ilością materiału. Warto zauważyć, że 1 kilogram węglików spiekanych to dosyć niewiele, gdyż materiał ten jest wyjątkowo ciężki.

Alternatywne wykorzystanie węglików spiekanych

Warto zauważyć, iż złom węglika spiekanego http://www.stellmet.pl/oferta,4,zlom_weglikow_spiekanych skupuje go nie tylko od dużych fabryk przemysłowych. Dzisiaj w wielu innych dziedzinach wykorzystuje się narzędzia wykonywane przede wszystkim z tego właśnie materiału. Jest tak chociażby w medycynie. Trudno sobie wyobrazić dzisiaj salę operacyjną bez narzędzi z węglików spiekanych. Są one bowiem wykorzystywane bardzo powszechnie. Również poza salą operacyjną, w zwyczajnych gabinetach lekarskich, wykorzystuje się narzędzia medyczne z tego materiału.