Skip to content Skip to footer

Nowoczesne instalacje elektryczne

Instalacja elektryczna to newralgiczny punkt każdego budynku. Niesprawna i przestarzała nie tylko znacznie obniża komfort – może stanowić również śmiertelne zagrożenie. Dlatego też tak ważna jest okresowa konserwacja bądź modernizacja elektryki tak w naszych domach jak i biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej.

Wyłącznik RCD

Pierwszą, podstawową rzeczą w instalacji domowej jest sprawdzenie, czy nasza skrzynka elektryczna wyposażona jest w wyłącznik różnicowoprądowy (RCD – residual current device). Jeżeli tak – bardzo dobrze, koniecznie jednak pamiętajmy o sprawdzeniu jego działania przynajmniej raz w miesiącu. Służy do tego umieszczony na czole urządzenia przycisk TEST. Po jego wciśnięciu urządzenie powinno zadziałać i odciąć zasilanie. W wielu starszych instalacjach wyłączniki różnicowoprądowe nie występują – w taki przypadku warto pomyśleć o ich instalacji. W skrócie, wyłączniki nadprądowe, czyli popularne 'eski’, niekiedy wciąż zwyczajowo zwane bezpiecznikami (przy czym w rzeczywistości bezpiecznik to zupełnie inne urządzenie) służą do ochrony urządzeń przed przeciążeniem. Nie chronią nas jednak w przypadku porażenia! Głównym zadaniem RCD jest wyłączenie zasilania w momencie, w którym dotkniemy części czynnych obwodu elektrycznego. Jak widać, jego instalacja jest bardzo ważna.

Strona wizualna elektryki a puszki podłogowe

Istotną kwestią bywa również wymiana gniazd i łączników. Aktualnie urządzenia te potrafią wyglądać zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz tego dostępne są wersje do montażu w kanałach czy puszki podłogowe. Te ostatnie znajdują zastosowanie zwłaszcza w budynkach biurowych bądź salkach konferencyjnych. Puszka podłogowa to ostatnimi czasy sprzęt bardzo popularny, nic więc dziwnego, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i wykonań tego produktu. Większość z nich posiada przepusty kablowe zamontowane w pokrywie – umożliwia to wyprowadzenie kabli w prosty i wygodny sposób.

Nie tylko gniazdo podłogowe

Oprócz standardowych gniazd 230V, puszki mogą zawierać w sobie także switch z gniazdami RJ45 – czyli internetowymi. Puszka podłogowa doskonale sprawdza się we wszelakich salkach konferencyjnych. Jakkolwiek często stosowane są kolumny zasilające montowane w stole, uzupełnieniem takiego rozwiązania jest często właśnie gniazdo podłogowe https://www.egniazdka.pl/puszki-i-gniazda-podlogowe-sf-egniazdka-c-54_156.html. Większość rozwiązań dopuszcza możliwość regulacji głębokości, dzięki czemu możliwe jest idealne dopasowanie puszki do wysokości podłogi – niezależnie od tego czy mamy do czynienia z wylewką czy podłogą podniesioną (do obu typów przeznaczone są jednak inne rodzaje puszek).